Możliwa kamica żółciowa z kolką żółciową (przypuszczalnie)

Ból prawej górnej części brzucha może być spowodowany kamieniami żółciowymi. Ból powoduje uwięźnięcie kamienia żółciowego w pęcherzyku żółciowym lub zaciskanie się pęcherzyka żółciowego wywołujące skurcze. Nazywa się kolką żółciową. Pęcherzyk żółciowy to mały woreczek pod wątrobą, który przechowuje i uwalnia żółć. Żółć to płyn wspomagający trawienie tłuszczu. Jedzenie tłustych pokarmów powoduje skurcz pęcherzyka żółciowego i uwalnianie żółci. W tym woreczku może powstać kamień żółciowy. Chociaż większość ludzi nie ma objawów, gdy złogi przesuwają się i blokują przepływ żółci z pęcherza moczowego, może wystąpić ból, a nawet zakażenie.
Aby mieć większą pewność co do rozpoznania, może być konieczne wykonanie badania ultrasonograficznego, badania TK lub innego specjalnego badania.
Wiele czynników zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni żółciowych, jak na przykład:
Do najczęstszych objawów należą:
Wiele chorób może powodować takie objawy. Ból ten zazwyczaj pojawia się w prawej górnej części brzucha lub górnej środkowej części brzucha. Czasami może promieniować do prawego barku, pleców i ramienia. Zwykle zaczyna się nagle, szybko się nasila, a następnie stopniowo zmniejsza się i zanika po kilku godzinach. Osoby starsze i chore na cukrzycę mogą mieć problemy z dokładnym pokazaniem, gdzie występuje ból. Ból może wystąpić po posiłkach, zwłaszcza po posiłku zawierającym dużo tłuszczu.
Opieka domowa
-
Odpoczywaj w łóżku i zachowuj klarowną dietę płynną do momentu poprawy samopoczucia. W przypadku zalecenia leku przeciwbólowego lub przeciw nudnościom, aby uzyskać złagodzenie objawów, należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami.
-
Zastosuj przeciwbólowo acetaminofen lub ibuprofen, chyba zalecono inny lek przeciwbólowy. Uwaga: Jeżeli masz przewlekłą chorobę wątroby lub nerek lub kiedykolwiek w przeszłości występowało u Ciebie krwawienie z przewodu pokarmowego lub przyjmujesz leki rozrzedzające krew, porozmiawiaj ze swoim lekarzem przed zastosowaniem tych leków.
-
Ogranicz ilość tłuszczu w diecie przez następne kilka dni. Tłuszcz w diecie powoduje skurcz pęcherzyka żółciowego, który może powodować nasilenie bólu. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby uzyskać informacje na temat najlepszej diety w Twoim przypadku.
Obserwacja kontrolna
Jeśli zostało już zaplanowane badanie, dotrzymaj terminu wizyty. Upewnij się, że wiesz, jak przygotować się do badania. Postępuj zgodnie z wszelkimi wskazówkami dotyczącymi niespożywania pokarmów i napojów przed badaniem. Zaplanuj wizytę u lekarza po wykonaniu badania, aby omówić wyniki. Kolka żółciowa zazwyczaj powraca. Często więc konieczne jest leczenie. Często obejmuje to operację usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomię). Prawdopodobnie przejdziesz dalsze badania kontrolne w celu oceny pęcherzyka żółciowego, jeśli występują u Ciebie objawy kolki żółciowej.
Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:
-
Ból nasila się lub przenosi się do prawej dolnej części brzucha
-
Nawracające wymioty
-
Obrzęk brzucha
-
Ból utrzymuje się przez ponad 6 godzin
-
Gorączka 38ºC (100,4ºF) lub wyższa lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Osłabienie, zawroty głowy
-
Ciemny mocz lub jasne zabarwienie stolca
-
Żółte zabarwienie skóry lub oczu (żółtaczka)
-
Ból klatki piersiowej, ramienia, pleców, szyi lub szczęki
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911 w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:
-
Problemy z oddychaniem
-
Ból klatki piersiowej, ramienia, szyi lub szczęki
-
Dezorientacja
-
Ciężka senność lub problemy z budzeniem się
-
Omdlenie lub utrata przytomności
-
Przyspieszona akcja serca