Zalecenia przy wypisie w przypadku niewydolności serca
Serce to mięsień, który pompuje bogatą w tlen krew do wszystkich narządów. W przypadku niewydolności serca nie jest ono w stanie pompować tyle krwi, ile potrzeba. Krew i płyn mogą gromadzić się w płucach. Niektóre narządy nie otrzymują wystarczająco dużo bogatej w tlen krwi i nie funkcjonują normalnie. Problemy te powodują objawy niewydolności serca. Niewydolność serca może być skutkiem urazu serca lub wynikać z przyczyn naturalnych. Można panować nad objawami niewydolności serca poprzez zmianę stylu życia lub stosowanie się do zaleceń lekarza.
Aktywność
Zapytaj lekarza o program ćwiczeń. Korzystne będą proste aktywności, takie jak spacery lub pielęgnacja ogrodu. Ćwiczenie przez większość dni tygodnia pomoże Ci lepiej się poczuć. Nie zniechęcaj się, jeśli nie będziesz robić szybkich postępów. Wypoczywaj tyle, ile to konieczne. Przestań ćwiczyć, jeśli czujesz takie objawy, jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy czy płytki oddech. Poszukaj aktywności, która sprawia Ci przyjemność. Może to być szybkie spacerowanie, taniec, pływanie czy uprawianie ogródka. Dzięki takim działaniom zachowasz aktywność i wzmocnisz serce. Zapytaj lekarza o program rehabilitacji sercowej. To program, który pomaga bezpiecznie ćwiczyć.
Dieta
Stosuj zdrową dla serca dietę. Pamiętaj, aby ograniczyć ilość soli (sód) w diecie. Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Wówczas sercu jest trudniej pracować, ponieważ musi przepompować więcej płynu. Ogranicz ilość spożywanej soli według zaleceń lekarza poprzez stosowanie się do poniższych wskazówek:
-
Ogranicz spożycie żywności konserwowej, suszonej, pakowanej i typu fast food.
-
Nie dodawaj soli do jedzenia.
-
Zamiast tego przyprawiaj jedzenie ziołami.
-
Kontroluj ilość wypijanych płynów. Wypijanie zbyt dużej ilości płynów może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie serca. Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat ilości płynów, które możesz spożyć w ciągu dnia.
-
Ogranicz ilość spożywanego alkoholu. Może wpłynąć negatywnie na serce. Kobieta nie powinna pić więcej niż jeden napój alkoholowy dziennie. Mężczyzna nie powinien pić więcej niż dwa napoje alkoholowe dziennie.
-
Jedząc w restauracji, poproś, aby przygotowano dla Ciebie posiłek bez soli.
-
Porozmawiaj z lekarzem, zanim zaczniesz używać zamienników soli. Zwykle zawierają potas. Mogą być również szkodliwe dla Twojego zdrowia. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie pracują Twoje nerki i jakie leki przyjmujesz. Są osoby, które potrzebują dodatkowego potasu. Jednak nie wszyscy.
Papierosy
Jeśli palisz papierosy, koniecznie poszukaj pomocy, aby rzucić nałóg. Palenie papierosów zwiększa prawdopodobieństwo ataku serca w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych, które doprowadzają tlen do serca. Wówczas niewydolność serca może się nasilać. Rzucenie palenia to najważniejsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby poprawić swój stan zdrowia. Skorzystaj z programu pomocy osobom palącym, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o lekach ułatwiających rzucenie palenia lub terapii zastępczej dla nikotyny. Również porozmawiaj z lekarzem o grupach wsparcia dla osób próbujących rzucić palenie.
Leki
Przyjmuj leki dokładnie według zaleceń. Naucz się nazw oraz celu przyjmowania każdego z leków. Zawsze stosuj właściwe leki we właściwych dawkach. Nie pomijaj dawek. Jeśli zapomnisz przyjąć dawkę leku, weź ją jak najszybciej. Jeśli zapomnisz przyjąć dawkę leku, weź ją jak najszybciej, chyba że już nadszedł czas, aby przyjąć następną. Nie przyjmuj podwójnej dawki leku. Jeśli masz wątpliwości, zadzwoń do lekarza. Pamiętaj, aby nie mieszać leków i zadbaj, aby wiedzieć, jakie leki zostały przyjęte danego dnia. Wykup kolejną receptę, zanim skończą Ci się leki. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz problem z udźwignięciem kosztu zapisanych leków.
Monitorowanie masy ciała
Waż się codziennie. Nagła zmiana masy ciała może oznaczać, że niewydolność serca nasila się. Waż się zawsze o tej samej porze dnia i w tej samej odzieży. Idealnie, jeśli możesz ważyć się co rano po opróżnieniu pęcherza, ale jeszcze przed zjedzeniem śniadania. Personel medyczny może udzielić instrukcji na temat monitorowania masy ciała. Powiedzą Ci także, kiedy masz zadzwonić, jeśli wykryjesz nagły, nieoczekiwany wzrost masy ciała.
Generalnie lekarz może poprosić Cię o zgłoszenie się na wizytę, jeśli Twoja masa ciała będzie się zmieniała o więcej niż 2 lb (1 kg) w ciągu 1 dnia, 5 lb (2,5 kg) w ciągu 1 tygodnia lub zgodnie z uznaniem lekarza. Jest to objaw, że organizm zatrzymuje więcej płynów niż powinien. Jak łatwo zauważyć, że przybierasz na wadze? Możesz obserwować kostki, czy nie puchną lub zwracać uwagę na płytki oddech podczas leżenia.
Kontrola stanu zdrowia
Umów się na wizytę kontrolną zgodnie z zaleceniami. W zależności od rodzaju i powagi niewydolności serca zdarza się, że trzeba zgłosić się na wizytę po 7 dniach od wypisu ze szpitala. Chodź regularnie na wizyty i badania lekarskie niezbędne do kontrolowania skuteczności leków oraz Twojego stanu.
Pamiętaj, że Twoje zdrowie, a nawet życie zależą od stosowania się do wskazówek lekarza.
Objawy
Niewydolność serca może dawać wiele różnych objawów. Są to:
-
Płytki oddech
-
Trudności z oddychaniem w nocy, zwłaszcza w pozycji leżącej
-
Obrzęk nóg oraz stóp lub brzucha
-
Szybkie męczenie się
-
Nieregularne lub szybkie bicie serca
-
Uczucie słabości lub zawroty głowy
-
Obrzęk żył na szyi
Ważne, aby wiedzieć, co zrobić, jeśli objawy się nasilą lub jeśli pojawią się oznaki nasilającej się niewydolności serca. Zapisuj samopoczucie w dzienniczku codziennie. Zgłaszaj wszelkie zmiany lekarzowi.
Kiedy należy zadzwonić po pomoc medyczną
Zadzwoń do lekarza w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów nasilenia się niewydolności serca:
-
Nagły wzrost masy ciała. To oznacza wzrost o ponad 2 lb (1 kg) w ciągu 1 dnia, 5 lb (2,5 kg) w ciągu 1 tygodnia lub jakikolwiek inny wzrost wagi, zgodnie z instrukcją lekarza.
-
Trudności z oddychaniem niezwiązane z aktywnością fizyczną
-
Nowe lub większe obrzęki nóg lub kostek
-
Pieczenie lub ból brzucha
-
Trudności z oddychaniem w nocy. Oznacza to budzenie się z powodu duszności lub konieczność podłożenia dodatkowych poduszek, aby móc oddychać.
-
Częsty i utrzymujący się kaszel
-
Uczucie nadmiernego, większego niż zwykle zmęczenia
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń natychmiast pod numer 911, jeżeli masz:
-
Bardzo płytki oddech, który powoduje, że nie możesz złapać oddechu w spoczynku
-
Bardzo intensywny ból w klatce piersiowej, który nie ustaje po wypoczynku ani podaniu nitrogliceryny
-
Różową, spienioną plwocinę po odkaszlnięciu i płytki oddech
-
Ciągłe szybkie lub nieregularne bicie serca
-
Utrata przytomności lub omdlenia
-
Objawy udaru, takie jak nagłe drętwienie lub osłabienie mięśni twarzy, ręki lub nogi po jednej stronie bądź nagła dezorientacja, trudności z mówieniem lub zaburzenia widzenia