Zaangażuj się w swoja opiekę zdrowotną: zabieg chirurgiczny
Przed Tobą zabieg chirurgiczny? To normalne, że się martwisz albo nawet trochę boisz. Wiedz, że Twój chirurg i inni pracownicy opieki zdrowotnej zrobią wszystko, co w ich mocy, aby się Tobą dobrze zaopiekować. Ty natomiast możesz zrobić wiele, aby pomóc swojemu zespołowi opieki zdrowotnej w zapewnieniu Ci bezpieczeństwa. Zaangażowanie oznacza zabieranie głosu, zadawanie pytań i zrozumienie swojej roli.

Masz prawo zabrać głos!
Czy rozumiesz swój problem zdrowotny? Zapytałeś(-aś), czy istnieją opcje inne niż zabieg chirurgiczny? Czy wiesz, co zostanie zrobione podczas zabiegu chirurgicznego? Jakie są najczęstsze powikłania? Czy wiesz, co musisz zrobić albo przygotować? Czy wiesz, jak dbać o siebie po zabiegu? Nie bój się zadawać pytań. Masz prawo wiedzieć, co się z Tobą stanie. Ta wiedza może pomóc Ci zachować spokój. Może również pomóc w zapewnieniu najlepszej możliwej opieki. Nie wahaj się więc zabrać głosu!
Pomóc w tym może posiadanie rzecznika. Jest to członek rodziny lub przyjaciel, który towarzyszy Ci w wizytach u lekarza. Słucha, co mówi lekarz, zadaje pytania i pomaga zapewnić, że wszystko przebiega sprawnie. Poproś zaufaną osobę o zostanie Twoim rzecznikiem. Jeśli nie masz członka rodziny lub przyjaciela, który mógłby pełnić tę rolę, a chcesz skorzystać z pomocy, powiedz o tym lekarzowi.
Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego
Aby pomóc Ci przygotować się do zabiegu chirurgicznego:
-
Zapisz wszystkie pytania dotyczące zabiegu. Następnie poproś lekarza o odpowiedź. Na przykład:
-
Zapytaj, jak nazywa się zabieg i jaki jest jego cel.
-
Wymień przyjmowane leki, suplementy i preparaty ziołowe. Zapytaj, czy należy przerwać ich przyjmowanie przed zabiegiem. Pamiętaj, aby uwzględnić wszystkie przepisane leki, a także leki, preparaty ziołowe i suplementy, które kupujesz bez recepty.
-
Zapytaj, czy potrzebujesz specjalnych środków lub urządzeń w domu, które pomogą Ci w powrocie do zdrowia. Dotyczy to takich rzeczy, jak kule lub chodzik. Zapytaj, czy możesz kupić te rzeczy. Zapytaj, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszt.
-
Zastosuj się do zaleceń związanych z powstrzymaniem się przed jedzeniem lub piciem przed operacją.
-
Przestrzegaj szczegółowych instrukcji dotyczących pielęgnacji skóry. Lekarz może Cię poinstruować, aby podczas brania prysznica stosować specjalne mydło, nie golić się, nie używać balsamów ani dezodorantów w operowanym miejscu.
-
Jeśli po powrocie do domu będziesz mieć więcej pytań, zadzwoń do swojego chirurga, aby uzyskać odpowiedzi.
-
Zabierz swojego rzecznika. Powinien przywieźć Cię do i z placówki medycznej. Jeśli to możliwe, powinien pozostać w ośrodku podczas zabiegu. Może też powiedzieć personelowi, jak można się z nim skontaktować.
Przed zabiegiem chirurgicznym: kontynuuj zadawanie pytań
W placówce medycznej sprawdź:
-
Formularz świadomej zgody. Otrzymasz ten formularz do podpisania. Znajdują się w nim informacje o planowanym zabiegu. Przedstawione zostaną tam zagrożenia związane z zabiegiem. Przeczytaj go uważnie przed podpisaniem. Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz. Dwukrotnie sprawdź dane w formularzu. Upewnij się, że Twoje dane osobowe, rodzaj zabiegu i dokładne miejsce operacji na Twoim ciele są poprawne. Podpis na tym formularzu potwierdza, że udzielono odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące zabiegu. Jeśli masz pytania, zadaj je przed podpisaniem formularza.
-
Opaska identyfikacji pacjenta. Upewnij się, że informacje na tej opasce są prawidłowe. Niech każdy, kto podaje Ci leki lub leczenie, sprawdzi najpierw tę opaskę.
-
Miejsce operacji. Chirurg prawdopodobnie zaznaczy obszar ciała, na którym zostanie przeprowadzony zabieg. Dzięki temu można mieć pewność, że operowana jest właściwa część ciała. Jeśli oznaczenie jest wykonywane, gdy jesteś świadomy(-a), sprawdź, czy zaznaczono właściwą część ciała. Jeśli nie jesteś świadomy(-a) w momencie wykonywania oznaczenia, poproś rzecznika o potwierdzenie miejsca.
Zadawaj pytania, aby sprawdzić, czy podejmowane są kroki w celu zapewnienia Ci bezpieczeństwa. Możesz upewnić się, że:
-
Każdy z pracowników opieki zdrowotnej wie, kim jesteś i dlaczego tu jesteś. Nie bój się przedstawić. Możesz też wspomnieć, jaki masz zaplanowany zabieg.
-
Informacje zostały przekazane. Upewnij się, że lekarze wiedzą o wszystkich przyjmowanych przez Ciebie lekach. Dotyczy to zarówno leków na receptę, jak i bez recepty oraz preparatów ziołowych i suplementów. Należy wspomnieć o alergii na leki lub substancje takie jak lateks, jodyna lub klej. Upewnij się również, że lekarz zna Twoją historię choroby i wyniki wszystkich przeprowadzonych badań.
-
Zapobiega się ewentualnym problemom. Na przykład, jeśli ktoś przygotowuje nogę do zabiegu, a Ty masz zabieg na ręce, może wystąpić problem. Za każdym razem, gdy coś wydaje się być nie tak, zabierz głos!
-
Stosowane są prawidłowe metody mycia rąk. W placówkach opieki zdrowotnej jest wiele zarazków. Zarazki mogą powodować infekcje. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się zarazków jest mycie rąk. Sprawdź, czy pracownicy opieki zdrowotnej myją ręce lub używają żelu do rąk na bazie alkoholu przed dotykaniem Cię lub leczeniem. Nie obawiaj się poprosić pracownika opieki zdrowotnej o umycie rąk. Jeśli zostaniesz przyjęty(-a) do szpitala, często myj ręce. Upewnij się, że rodzina i przyjaciele myją ręce zaraz po wejściu do sali szpitalnej i przed dotknięciem Cię.
Wiedz, co robić po zabiegu
Po zabiegu będziesz wracać do zdrowia w placówce medycznej lub zostaniesz wypisany(-a) do domu. Pomóż zapewnić Twój szybki powrót do zdrowia. Upewnij się, że wiesz:
-
Kiedy należy zadzwonić do lekarza. Na przykład należy zadzwonić w przypadku wystąpienia objawów infekcji, takich jak gorączka. Dowiedz się, jakie inne objawy powinny skłonić Cię do skontaktowania się z lekarzem.
-
Jak przyjmować leki. Zapytaj o przepisane Ci leki. Dowiedz się, jak nazywa się każdy lek, na co jest przeznaczony i jak często należy go przyjmować. Wiedz, jakich skutków ubocznych możesz się spodziewać. Zapytaj również, kiedy będzie można rozpocząć przyjmowanie leków, które odstawiono przed zabiegiem. Jeśli masz do zażycia kilka leków, opracuj harmonogram, aby mieć nad nimi kontrolę.
-
Jak załagodzić ból. Jeśli występuje u Ciebie ból, porozmawiaj z lekarzem. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby go załagodzić.
-
Jak dbać o operowane miejsce. Jeśli założono opatrunek, zapytaj, jak o niego dbać i kiedy go zdjąć. Zapytaj, kiedy po zabiegu możesz ponownie wziąć prysznic lub kąpiel.
-
Jakie jest dalsze postępowanie. Zapytaj, kiedy należy stawić się na wizytę kontrolną u chirurga lub innego lekarza. Przychodź na wszystkie wizyty kontrolne. Dowiedz się, czy po zabiegu konieczna będzie fizykoterapia lub inne formy opieki.
-
Kiedy możesz wrócić do normalnych czynności. Dowiedz się, kiedy możesz bezpiecznie wrócić do prowadzenia samochodu, pracy i ćwiczeń fizycznych.